Co warto zabrać

Co warto zabrać.

- Szybkoschnące ubrania. Nie ukrywam, że lepiej nie wybierać najlepszych ubrań z szafy, gdyż mogą ulec zniszczeniu. Samo szorowanie tyłkiem w kajaku, na przykład w pozycji na "mumię" , umożliwiającej przepłynięcie pod drzewami lub opadającymi konarami, nie sprzyja niektórym materiałom. Ponadto, można zahaczyć ubraniem o gałęzie i dziura gotowa. Podczas chyba nie da się pozostać suchym, Wystarczy opadająca woda z wioseł i już jest się mokrym.

- Czapkę z daszkiem lub chustę, która chroni nas nie tylko przed słońcem, ale również przed atakującymi gałęziami.

- Ubranie na zmianę, zapakowane w worek wodoszczelny. Przydaje się po zakończeniu spływu, szczególnie w chłodniejsze czy bardziej wietrzne dni.

- Wodę pitną, gdyż w brew pozorom możemy się troszkę spocić, a picie wody z rzeki nie jest najlepszym pomysłem :) Jeśli jest chłodniej wskazana jest herbata lub kawa w termosie. Czasami ratuje życie, uwierzcie mi.

- Wałówkę, ponieważ spływ może się przedłużyć a podczas wiosłowania spalimy na pewno mnóstwo kalorii. Nic tak nie smakuje jak kiełbasa w trakcie lub na zakończenie spływu. A o drożdżówce lub jagodziance już nie wspomnę :)

- Zapalniczkę lub krzesiwo, jeśli masz zamiar rozpalić ogień.

- Środek na owady, głównie komary i kleszcze.

- Buty dobrze trzymające się stopy. Zdecydowanie zrezygnujcie z klapek, gdyż możecie szybko je stracić z nóg i z oczu :) nie tylko podczas wywrotki. Może je także pochłonąć mlaskający muł.

- Rękawiczki z odkrytymi palcami lub nawet całe. Dzięki nim unikniecie bolących pęcherzy, w szczególności na kciukach.

- Worek wodoszczelny lub beczkę aby chronić swój dobytek.

- Nóż do zaostrzenia kijków służących do pieczenie kiełbasy, i do nacięcia tejże.

Jakiego sprzętu należy szukać.

Przede wszystkim zadbanego i niestyranego !

Wiosła.     Ten, kto choć raz wiosłował cięzkimi lub szybko wyginającymi się wiosłami to wie jaka to męczarnia. Dlatego szukamy lekkich wioseł nalepiej wykonanych duraluminium/polietylen. Lekkie i nad wyraz wytrzymałe.

Kamizelki.    Przede wszystkim całe i nie porwane. Lekkie, nie za duże i nie za małe i zawsze z atestem.

Kajaki.        Szukamy kajaków polietylenowych. To zawansowany bardzo lekki i wytrzymały materiał. Najlepiej z podnużkami. Kajak bez podnózków to jak auto bez wspomagania kierowniczego. Bardzo przydatnym elementem w kajaku jest zamykany luk bagażowy. Nie zawsze jest on szczelny ale napewno zabezpieczy nasze rzeczy przed nieuchronnym pościgiem po wywrotce :)

   

Autor tekstu

Monika Grobelna

inne wpisy

Kajakowy savoir vivre

Zachowaj odległość od kajaka przed Tobą. Kajak nie posiada hamulca więc nie da się go od razu zatrzymać w miejscu. Jeśli widzisz,że ktoś przed Tobą zablokował się lub ma jakiś inny problem, poczekaj w bezpiecznej odległości lub mu pomóż.

Spływy Moniki - Mój pierwszy raz

Upalna pogoda natchnęła mnie do tego, aby w końcu pojechać na spływ kajakowy na jednej z okolicznych rzek. Wybraliśmy rzekę Łupawę.  Niczego nieświadoma, mając za sobą spokojne dryfowanie na jezorach, wsiadłam do kajaka z moim mężczyzną ... i zaczęło się :)