Spływ kajakowy Spływ kajakowy Trzydniowa Łupawa

Brak zaplanowanych dat tego spływu. Zaplanuj własny spływ
/
J.Jasień-Kozin-Łupawa-Łebień
46,67 km
3x6h
trasa spływu terminarz spływu opis spływu opinie użytkowników
początek spływu koniec spływu przenoska parking miejsce biwakowe
Brak zaplanowanych dat tego spływu

Pierwszy dzień to rozgrzewka przed następnymi etapami. Trasa ta, to w dużej mierze spokojne jezioro Jasień z którego rozpoczynamy nasz spływ. Wodujemy po lewej stronie mostu i płyniemy po jeziorze w kierunku miejscowości Otnoga z której wypływa rzeka Łupawa. Rzeka tutaj jest wąska i gdzieniegdzie płytka lecz z każdą chwilą nabiera „mocy”. Napotkamy po drodze na kilka zwałek jak i bystrzy ale są one bezpieczne i jakby stonowane. Bardzo fajny odcinek przygotowujący nas do następnego etapu.

Nastepny etap to odcinek rzeki Kozin-Łupawa.  Dla ludzi nie bojących się wody w kajaku, bryzg piany, zwisających konarów czy powalonych drzew. Łupawa na tym odcinku upomina się o miano najbardziej ekstremalnej rzeki pomorza (przypomina szybką rzekę górską, na której jest więcej bystrzy niż spokojnego nurtu). Nie proponuje tego odcinka nowicjuszom jak i rodzin z dziećmi. Spływ rozpoczynamy w miejscowości Kozin na polanie za zniszczonym mostem kolejowym po lewej stronie. Początkowo Łupawa nie ukazuje swojego górskiego charakteru płyniemy powoli, zaznajamiamy się z rzeką. Pierwsza przenoska już po chwili. Przenosimy kajaki za betonową tamę i płyniemy coraz szybszym nurtem aż do drewnianego mostku w lesie. Za mostkiem stopniowo Łupawa przechodzi w górski strumień. Dopływamy do rozwidlenia na Łupawie i pamiętamy aby wybrać prawą odnogę. Dopiero od tego miejsca poczujemy większą adrenalinę. Ciasne zakręty, powalone drzewa, zwisające konary, wystające kamienie oraz liczne bystrza próbują urozmaicić nam spływ. Często niebezpieczne i głębokie. Po pewnym czasie po lewej stronie ale nie zbyt widoczne w lesie znajdują się miejsca postojowe ze stołami i wiatami. Po ok 2 godzinach dopływamy do Młyna w miejscowości Łupawa gdzie kończymy ten etap spływu. Na brzeg wychodzimy z lewej strony tamy.

Trzeci etap rozpoczynamy w centrum miejscowości Łupawa za sklepem po prawej stronie.  Rzeka za mostem rozwidla się i jak poprzednio  wybieramy prawą odnogę. Po ok 2 godzinach  dopływamy do betonowego mostu na trasie Słupsk – Gdańsk. Tutaj warto zrobić sobie przerwę gdyż po prawej stronie mamy restaurację gdzie można napić się gorącej  herbaty jak i spożyć  ciepły posiłek. Dalej  rzeka staje się bardziej wymagająca. Zakręty stają się bardziej ciasne, coraz więcej powalonych drzew. Zwisające konary i gałęzie przypominają że płyniemy Łupawą . Spływ kończymy w miejscowości Łebień