Spływy kajakowe Łupawą, Słupią, Łebą czy Bukowiną nie zaliczają się do najłatwiejszych dlatego warto zawsze zabrać ze sobą:
- Szybkoschnące ubrania. Nie ukrywam, że lepiej nie wybierać najlepszych ubrań z szafy, gdyż mogą ulec zniszczeniu. Samo szorowanie tyłkiem w kajaku, na przykład w pozycji na "mumię" , umożliwiającej przepłynięcie pod drzewami lub opadającymi konarami, nie sprzyja niektórym materiałom. Ponadto, można zahaczyć ubraniem o gałęzie i dziura gotowa. Podczas spływu kajakowego chyba nie da się pozostać suchym, Wystarczy opadająca woda z wioseł i już jest się mokrym.
- Czapkę z daszkiem lub chustę, która chroni nas nie tylko przed słońcem, ale również przed atakującymi gałęziami.
- Ubranie na zmianę, zapakowane w worek wodoszczelny. Przydaje się po zakończeniu spływu, szczególnie w chłodniejsze czy bardziej wietrzne dni.
- Wodę pitną, gdyż w brew pozorom możemy się troszkę spocić, a picie wody z rzeki nie jest najlepszym pomysłem :) Jeśli jest chłodniej wskazana jest herbata lub kawa w termosie. Czasami ratuje życie, uwierzcie mi.
- Wałówkę, ponieważ spływ może się przedłużyć a podczas wiosłowania spalimy na pewno mnóstwo kalorii. Nic tak nie smakuje jak kiełbasa w trakcie lub na zakończenie spływu. A o drożdżówce lub jagodziance już nie wspomnę :)
- Zapalniczkę lub krzesiwo, jeśli masz zamiar rozpalić ogień.
- Środek na owady, głównie komary i kleszcze.
- Buty dobrze trzymające się stopy. Zdecydowanie zrezygnujcie z klapek, gdyż możecie szybko je stracić z nóg i z oczu :) nie tylko podczas wywrotki. Może je także pochłonąć mlaskający muł.
- Rękawiczki z odkrytymi palcami lub nawet całe. Dzięki nim unikniecie bolących pęcherzy, w szczególności na kciukach.
- Worek wodoszczelny lub beczkę aby chronić swój dobytek.
- Nóż do zaostrzenia kijków służących do pieczenie kiełbasy, i do nacięcia tejże.
Jakiego sprzętu należy szukać.
Przede wszystkim zadbanego i niestyranego! Uczestniczyć w spływie kajakowym Bukowiną, Łebą, Słupią czy Łupawą to nie lada wyzwanie dla sprzętu. Docenisz to gdy w połowie odcinka złamie Ci się wiosło.
Wiosła. Ten, kto choć raz wiosłował cięzkimi lub szybko wyginającymi się wiosłami to wie jaka to męczarnia. Dlatego szukamy lekkich wioseł nalepiej wykonanych duraluminium/polietylen. Lekkie i nad wyraz wytrzymałe.
Kamizelki. Przede wszystkim całe i nie porwane. Lekkie, nie za duże i nie za małe i zawsze z atestem.
Kajaki. Szukajmy kajaków polietylenowych. To zaawansowany bardzo lekki i wytrzymały materiał. Najlepiej z podnóżkami. Kajak bez podnóóków to jak auto bez wspomagania kierowniczego. Bardzo przydatnym elementem w kajaku jest zamykany luk bagażowy. Nie zawsze jest on szczelny ale na pewno zabezpieczy nasze rzeczy przed nieuchronnym pościgiem po wywrotce :)
Autor tekstu
Monika Grobelna
Zapraszam do przeczytania:
Spływ kajakowy Łeba,
Spływ kajakowy Łupawa,
spływ kajakowy Słupia,
spływ kajakowy Bukowina
Zachowaj odległość od kajaka przed Tobą. Kajak nie posiada hamulca więc nie da się go od razu zatrzymać w miejscu. Jeśli widzisz,że ktoś przed Tobą zablokował się lub ma jakiś inny problem, poczekaj w bezpiecznej odległości lub mu pomóż.
Zaproś współpracowników do wypoczynku na łonie natury, oderwij ich od codziennej rutyny. Organizujemy spływy integracyjne dla przedsiębiorstw, szkół i nie tylko :)
Skrzyknij klasę. Spłyń kajakiem po Kaszubach!
Upalna pogoda natchnęła mnie do tego, aby w końcu pojechać na spływ kajakowy na jednej z okolicznych rzek. Wybraliśmy rzekę Łupawę. Niczego nieświadoma, mając za sobą spokojne dryfowanie na jezorach, wsiadłam do kajaka z moim mężczyzną ... i zaczęło się :)
Nie wszyscy z Twojej ekipy chcą płynąć kajakiem? Nie ma problemu. Rower, spacer., grzybobranie. Stąd masz wszędzie blisko.
Spływ kajakowy Bukowiną