Co warto zabrać na spływ kajakowy

Spływy kajakowe Łupawą, Słupią, Łebą czy Bukowiną nie zaliczają się do najłatwiejszych dlatego warto zawsze zabrać ze sobą:

- Szybkoschnące ubrania. Nie ukrywam, że lepiej nie wybierać najlepszych ubrań z szafy, gdyż mogą ulec zniszczeniu. Samo szorowanie tyłkiem w kajaku, na przykład w pozycji na "mumię" , umożliwiającej przepłynięcie pod drzewami lub opadającymi konarami, nie sprzyja niektórym materiałom. Ponadto, można zahaczyć ubraniem o gałęzie i dziura gotowa. Podczas spływu kajakowego chyba nie da się pozostać suchym, Wystarczy opadająca woda z wioseł i już jest się mokrym.

- Czapkę z daszkiem lub chustę, która chroni nas nie tylko przed słońcem, ale również przed atakującymi gałęziami.

- Ubranie na zmianę, zapakowane w worek wodoszczelny. Przydaje się po zakończeniu spływu, szczególnie w chłodniejsze czy bardziej wietrzne dni.

- Wodę pitną, gdyż w brew pozorom możemy się troszkę spocić, a picie wody z rzeki nie jest najlepszym pomysłem :) Jeśli jest chłodniej wskazana jest herbata lub kawa w termosie. Czasami ratuje życie, uwierzcie mi.

- Wałówkę, ponieważ spływ może się przedłużyć a podczas wiosłowania spalimy na pewno mnóstwo kalorii. Nic tak nie smakuje jak kiełbasa w trakcie lub na zakończenie spływu. A o drożdżówce lub jagodziance już nie wspomnę :)

- Zapalniczkę lub krzesiwo, jeśli masz zamiar rozpalić ogień.

- Środek na owady, głównie komary i kleszcze.

- Buty dobrze trzymające się stopy. Zdecydowanie zrezygnujcie z klapek, gdyż możecie szybko je stracić z nóg i z oczu :) nie tylko podczas wywrotki. Może je także pochłonąć mlaskający muł.

- Rękawiczki z odkrytymi palcami lub nawet całe. Dzięki nim unikniecie bolących pęcherzy, w szczególności na kciukach.

- Worek wodoszczelny lub beczkę aby chronić swój dobytek.

- Nóż do zaostrzenia kijków służących do pieczenie kiełbasy, i do nacięcia tejże.

Jakiego sprzętu należy szukać.

Przede wszystkim zadbanego i niestyranego! Uczestniczyć w spływie kajakowym Bukowiną, Łebą, Słupią czy Łupawą to nie lada wyzwanie dla sprzętu. Docenisz to gdy w połowie odcinka złamie Ci się wiosło.


Wiosła.     Ten, kto choć raz wiosłował cięzkimi lub szybko wyginającymi się wiosłami to wie jaka to męczarnia. Dlatego szukamy lekkich wioseł nalepiej wykonanych duraluminium/polietylen. Lekkie i nad wyraz wytrzymałe.

Kamizelki.    Przede wszystkim całe i nie porwane. Lekkie, nie za duże i nie za małe i zawsze z atestem.

Kajaki.        Szukajmy kajaków polietylenowych. To zaawansowany bardzo lekki i wytrzymały materiał. Najlepiej z podnóżkami. Kajak bez podnóóków to jak auto bez wspomagania kierowniczego. Bardzo przydatnym elementem w kajaku jest zamykany luk bagażowy. Nie zawsze jest on szczelny ale na pewno zabezpieczy nasze rzeczy przed nieuchronnym pościgiem po wywrotce :)

Autor tekstu

Monika Grobelna

 


Zapraszam do przeczytania:


Spływ kajakowy Łeba,


Spływ kajakowy Łupawa,


spływ kajakowy Słupia,


spływ kajakowy Bukowina

inne wpisy

Kajakowy savoir vivre

Zachowaj odległość od kajaka przed Tobą. Kajak nie posiada hamulca więc nie da się go od razu zatrzymać w miejscu. Jeśli widzisz,że ktoś przed Tobą zablokował się lub ma jakiś inny problem, poczekaj w bezpiecznej odległości lub mu pomóż.

Spływy kajakowe dla firm

Zaproś współpracowników do wypoczynku na łonie natury, oderwij ich od codziennej rutyny. Organizujemy spływy integracyjne dla przedsiębiorstw, szkół i nie tylko :)

Szkolny klasowy spływ kajakowy

Skrzyknij klasę. Spłyń kajakiem po Kaszubach!

Spływy Moniki - Mój pierwszy raz w kajaku

Upalna pogoda natchnęła mnie do tego, aby w końcu pojechać na spływ kajakowy na jednej z okolicznych rzek. Wybraliśmy rzekę Łupawę.  Niczego nieświadoma, mając za sobą spokojne dryfowanie na jezorach, wsiadłam do kajaka z moim mężczyzną ... i zaczęło się :)

Kajaki i rowery na Kaszubach

Nie wszyscy z Twojej ekipy chcą płynąć kajakiem? Nie ma problemu. Rower, spacer., grzybobranie. Stąd masz wszędzie blisko.

Kajaki Bukowina

Spływ kajakowy Bukowiną