Spływ kajakowy Kajaki Łebą 4 dni

Brak zaplanowanych dat tego spływu. Zaplanuj własny spływ
/
Strysza Buda - Lębork
51,90 km
4x7h
trasa spływu terminarz spływu opis spływu opinie użytkowników
początek spływu koniec spływu przenoska parking miejsce biwakowe
Brak zaplanowanych dat tego spływu

Spływ kajakowy Łeba to bardzo ciekawy wybór. Jej  zróżnicowany charakter powoduje iż każdy znajdzie coś dla siebie.

Kajaki Łeba rozpoczynamy w miejscowości Strysza Buda. Ten etap uzależniony jest od poziomu wody. Wodujemy za mostem po lewej stronie. Rzeka tutaj jest dość wąska, niezbyt głęboka i nie za szybka. Czekają nas tutaj powalone drzewa i wiszące konary.  Odcinek pomiędzy miejscowościami Miłoszewo, a Bożepole Małe o długości 22,5 km  jest porównywalny pod względem trudności z Łupawą. Trzeba szczególnie uważać na korzenie oraz kamienie znajdujące się w korycie. Rzeka staje się szybka, kręta i głęboka. Ludzie szukający adrenaliny będą zachwyceni. Zza każdego kolejnego zakrętu słychać głośny szum wody, co oznacza kolejną niespodziankę. Na stawie w Tłuczewie kajaki przenosimy przez most i wodujemy za młynem z prawego brzegu.

Dzień drugi spływ Łeba .: Tłuczewo - Paraszyno
W górnej części wioski Tłuczewo od głównego koryta odchodzi w lewo wąski kanał, którym przy wysokim stanie wód można spłynąć, a potem przerzucić kajak na rzekę. Jeżeli popłyniemy głównym nurtem czekać będzie na nas zastawka którą będziemy musieli obejść. Tutaj Łeba przyśpiesza. Zaczyna się trudny odcinek spływ kajakowy Łeba. W niedalekim lesie czekają na nas zanurzone pnie drzew. Bardzo szybki nurt wpada pod niski mostek Paraszyna, pod którym rozbija się o liczne kamienie. Bystrze prowadzi do tutejszej elektrowni. Możemy kończyć ten etap kajaki Łeba tutaj lub Godzina płynięcia i napotykamy na zastawkę w Bożepole Małe gdzie kończy się odcinek kwalifikowany na GOK, docieramy do Bożegopola Wielkiego.

Dzień trzeci Łeba kajaki . BPM-Łęczyce

Ten odcinek spływ kajakowy Łeba odbywa się w wąwozie, lecz wije się wśród łąk i pastwisk. Rzeka zwalnia, poszerza się do kilkunastu metrów, przybiera ciemnozielony odcień. Dużo tutaj drzew i zwisających gałęzi. Rzeka jest bardzo kręta i wymagająca. Częsciej słychać uczestników spływu Łeba niż ich widać. Coraz więcej starych drzew zapowiada bliskość Łęczyc. Ten odcinek  kończymy przed niskim mostem drogowym po lewej stronie.

Dzień czwarty. Spływ Łeba Łęczyce -Lębork

Spływ kajakowy Łeba na tym odcinku to Rzeka jest bardzo kręta. Powalone drzewa i zwisające gałęzie nie ułatwiają płynięcia. Odcinek dość trudny i wymagający. Kawałek za Łęczycami Łeba znika w głębokim na 4 m, stromym i piaszczystym rowie, sporadycznie porośniętym krzakami i drzewami. Po kilku kilometrach jar się kończy, a trasa przechodzi pod szosą  do miejscowości Mosty. Potem widać już pierwsze zabudowania Lęborka. Już w Lęborku przed zamkiem przepływamy pod wysokim mostem drogowym. Dopływamy do młyna i przenosimy kajaki pod barierką. Wodujemy kajaki na rzece Okalica którą to wpływamy ponownie do Łeby aby przepłynąć Lębork. Czekają nas cztery kamienne progi które na pewno dostarczą nam emocji. Tutaj etap trudny kajaki Leba kończy się. Za Lęborkiem prąd zwalnia i Łeba jest tutaj uregulowana. Płynie wśród pastwisk i podmokłych terenów. Spływ kończymy w Chocielewku po prawej stronie. Tutaj kończymy czwarty dzień zmagań. 

Spływ  Łeba etap 5
Minąwszy Chocielewko, rzeka skręca na północ. Wysoki most drogowy trasy Wicko–Główczyce (25 km) jest ostatnim miejscem, w którym osoby niemające zezwolenia na przepłynięcie przez Słowiński Park Narodowy mogą pożegnać rzekę. Na samo Łebsko wolno wypływać tylko za specjalnym pozwoleniem wydawanym przez dyrekcję Słowińskiego Parku Narodowego, gdyż z powodu silnego wiatru od morza na jeziorze tworzą się wysokie i niebezpieczne fale. Z jeziora Łebsko już jako szeroka i głęboka rzeka wpływa do Miasta Łeba. Kończymy spływ kajakowy Łeba