FAMILYday

Spływ kajakowy 5 dni Łebą

Łeba Spływ kajakowy 5 dni

Poziom trudności:

Trasa: Strysza Buda - Chocielewko

Dystans: 59,31 km

Czas: 5x7h

Spływ: pięciodniowy

Uczestnicy: Wszyscy


Spływ kajakowy 5 dni Łebą
Spływ kajakowy 5 dni rzeką Łebą
Spływ 5 dni na rzece Łeba
Kajaki Łeba 5 dni
5 dni spływu kajakowego na rzece Łeba
Kajaki 5 dni rzeką Łeba
Spływ 5 dni na rzece Łeba
Odpoczynek po spływie
Spływ kajakowy 5 dni Łebą
Spływ kajakowy 5 dni rzeką Łebą
Spływ 5 dni na rzece Łeba
Kajaki Łeba 5 dni
5 dni spływu kajakowego na rzece Łeba
Kajaki 5 dni rzeką Łeba
Spływ 5 dni na rzece Łeba
Odpoczynek po spływie

Opis

Spływ kajakowy 5 dni Łebą

Spływ kajakowy Łeba to bardzo ciekawy wybór. Jej zróżnicowany charakter powoduje iż każdy znajdzie coś dla siebie.

Kajaki Łeba rozpoczynamy w miejscowości Strysza Buda. Ten etap uzależniony jest od poziomu wody. Wodujemy za mostem po lewej stronie. Rzeka tutaj jest dość wąska, niezbyt głęboka i nie za szybka. Czekają nas tutaj powalone drzewa i wiszące konary. Odcinek pomiędzy miejscowościami Miłoszewo, a Bożepole Małe o długości 22,5 km jest porównywalny pod względem trudności z Łupawą. Trzeba szczególnie uważać na korzenie oraz kamienie znajdujące się w korycie. Rzeka staje się szybka, kręta i głęboka. Ludzie szukający adrenaliny będą zachwyceni. Zza każdego kolejnego zakrętu słychać głośny szum wody, co oznacza kolejną niespodziankę. Na stawie w Tłuczewie kajaki przenosimy przez most i wodujemy za młynem z prawego brzegu.

Dzień drugi spływ Łeba Tłuczewo - Paraszyno
W górnej części wioski Tłuczewo od głównego koryta odchodzi w lewo wąski kanał, którym przy wysokim stanie wód można spłynąć, a potem przerzucić kajak na rzekę. Jeżeli popłyniemy głównym nurtem czekać będzie na nas zastawka którą będziemy musieli obejść. Tutaj Łeba przyśpiesza. Zaczyna się trudny odcinek spływ kajakowy Łeba. W niedalekim lesie czekają na nas zanurzone pnie drzew. Bardzo szybki nurt wpada pod niski mostek Paraszyna, pod którym rozbija się o liczne kamienie. Bystrze prowadzi do tutejszej elektrowni. Możemy kończyć ten etap kajaki Łeba tutaj lub Godzina płynięcia i napotykamy na zastawkę w Bożepole Małe gdzie kończy się odcinek kwalifikowany na GOK, docieramy do Bożegopola Wielkiego.

Dzień trzeci Łeba kajaki . BPM-Łęczyce

Ten odcinek spływ kajakowy Łeba odbywa się w wąwozie, lecz wije się wśród łąk i pastwisk. Rzeka zwalnia, poszerza się do kilkunastu metrów, przybiera ciemnozielony odcień. Dużo tutaj drzew i zwisających gałęzi. Rzeka jest bardzo kręta i wymagająca. Częściej słychać uczestników spływu Łeba niż ich widać. Coraz więcej starych drzew zapowiada bliskość Łęczyc. Ten odcinek kończymy przed niskim mostem drogowym po lewej stronie.

Dzień czwarty. Spływ Łeba Łęczyce -Lębork

Spływ kajakowy Łeba na tym odcinku to Rzeka jest bardzo kręta. Powalone drzewa i zwisające gałęzie nie ułatwiają płynięcia. Odcinek dość trudny i wymagający. Kawałek za Łęczycami Łeba znika w głębokim na 4 m, stromym i piaszczystym rowie, sporadycznie porośniętym krzakami i drzewami. Po kilku kilometrach jar się kończy, a trasa przechodzi pod szosą do miejscowości Mosty. Potem widać już pierwsze zabudowania Lęborka. Już w Lęborku przed zamkiem przepływamy pod wysokim mostem drogowym. Dopływamy do młyna i przenosimy kajaki pod barierką. Wodujemy kajaki na rzece Okalica którą to wpływamy ponownie do Łeby aby przepłynąć Lębork. Czekają nas cztery kamienne progi które na pewno dostarczą nam emocji. Tutaj etap trudny kajaki Łeba kończy się. Za Lęborkiem prąd zwalnia i Łeba jest tutaj uregulowana. Płynie wśród pastwisk i podmokłych terenów. Spływ kończymy w Chocielewku po prawej stronie. Tutaj kończymy czwarty dzień zmagań.

Spływ Łeba etap 5
Minąwszy Chocielewko, rzeka skręca na północ. Wysoki most drogowy trasy Wicko–Główczyce (25 km) jest ostatnim miejscem, w którym osoby niemające zezwolenia na przepłynięcie przez Słowiński Park Narodowy mogą pożegnać rzekę. Na samo Łebsko wolno wypływać tylko za specjalnym pozwoleniem wydawanym przez dyrekcję Słowińskiego Parku Narodowego, gdyż z powodu silnego wiatru od morza na jeziorze tworzą się wysokie i niebezpieczne fale. Z jeziora Łebsko już jako szeroka i głęboka rzeka wpływa do Miasta Łeba. Kończymy spływ kajakowy Łeba.

Trasa spływu

Rezerwacja

 606-726-870    694-091-273    kontakt@familyday.pl

 FAMILYday Marzena Reclaf, ul. Zielona 36, 84-312 Cewice

Aktualna pogoda

CHOCIELEWKO WEATHER

Nasz sprzęt

Kajak 2 osobowy Prijon Cruiser II
Dwuosobowy Cruiser to stabilny i bezpieczny kajak, przeznaczony do rekreacji i turystyki. Kompaktowy kształt, dużo przestrzeni w kokpitach oraz...
Kajak 2/3 osobowy Pro Tour
Pro Tour to bezpieczny, turystyczny kajak dwuosobowy z miejscem dla dziecka. mocna i niezatapialna konstrukcja doskonała na trudne rzeki, bardzo...
1-osobowy kajak turystyczny Prijon Cruiser 430
Cruiser 430 to stabilny, bezpieczny, dobrze trzymający kierunek kajak, który jest idealną propozycją dla rekreacji i turystyki nizinnej....
1 osobowy kajak Traper
1 osobowy kajak Traper - siedzenie przykryte jest wygodnym piankowym seat padem. Bardzo wygodne wysokie oparcie zapewnia komfort podczas długich...
1 osobowy kajak górski Prijon Chopper Club
Club to seria kajaków, która powstała z myślą o  klubach kajakowych, jak również dla początkujących kajakarzy. Sprawdzone kształty popularnych...
Worek Master 40 l
Worek z zawijanym zapięciem chronionym klamrami zatrzaskowymi. Wykonany z wodoszczelnego materiału Dupratex, wzmocniony PVC, co gwarantuje...
Beczka 6,4 l Prijon
Opakowanie wodoszczelne w kształcie beczki. Wykonane z bardzo wytrzymałego polietylenu. Bardzo przydatne do zabezpieczenia drobnych przedmiotów...
Fartuch Basic NoName
Podstawowy fartuch neoprenowy w ofercie NoName. Basic został zaprojektowany przede wszystkim jako fartuch do użytku w klubach i szkółkach...
Fartuch Nylon Rot 7 Prijon
Fartuch turystyczny zaprojektowany z myślą o rodzinie kajaków Cruiser. Wykonany z lekkiego, nieprzewiewnego nylonu z podklejanymi szwami....
Kamera GoPro Hero III black +
Kamera GoPro Hero III black +

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Co wchodzi w skład podstawowego kompletu?

W skład kompletu wchodzi wynajęcie kajaku z kompletem kapoków i wioseł. Przywózka kierowców w miejsce rozpoczęcia spływu w celu odebrania pojazdów. Fartuch, worki, beczki, pianki itp. są dodatkowo płatne.

 

Czy można przyjechać samochodem i gdzie go mogę zostawić?

Bez problemu można przyjechać do naszej bazy własnym autem - zapewniamy darmowy i bezpieczny parking. Kierowcy zostawiają pozostałych uczestników na starcie spływu i odstawiają auta na miejsce parkingowe. Nasze busy zabierają kierowców w miejsce startu. Po spływie odwieziemy kierowców do miejsca pozostawienia aut.  W miejscach, gdzie rozpoczynamy spływy zazwyczaj są parkingi, a często życzliwi gospodarze godzą się na zaparkowanie samochodu na teranie ich posiadłości za niewielką opłatą.
 
Jak dostaniemy się z powrotem do naszych aut?

Po zakończonym spływie kierowcy zostaną przewiezieni do pozostawionych samochodów. Opcja dowozu całej grupy ze spływu kajakowego do samochodów wiąże się z dodatkową opłatą.
 

Co z naszymi bagażami?

Mamy do zaoferowania dwie opcje:

1. Bagaże przewożone są wraz z uczestnikami spływu w kajaku. Nasz sprzęt jest do tego znakomicie przystosowany, posiada wolną przestrzeń na rufie i w dziobie, gdzie bez problemu wejdzie plecak czy worek 70l.

2. Bagaże uczestników zostaną dowiezione busem na miejsce postoju (biwakowania). Do kajaka zabieramy wtedy tylko niezbędne rzeczy tj.: napoje, żywność, kurtka przeciwdeszczowa.

 

Jakimi kajakami płyniemy?

Zapewniamy wygodne, pakowne i bezpieczne kajaki polietylenowe odporne na uszkodzenia. Najlepsze w swojej klasie. Posiadamy kajaki jednoosobowe, dwuosobowe i trzyosobowe. Więcej informacji pod nasz sprzęt.

 

Jaki jest czas dziennego płynięcia?

Czas samego płynięcia (nie wliczając przerw oraz kąpieli) zajmuje w granicach od 3 - 5 godzin. Wszystko zależy od wyboru rzeki, trasy, a przede wszystkim umiejętności.

 

Kto powinien siedzieć z przodu, a kto z tyłu w kajaku dwuosobowym?

Z tyłu powinna siedzieć osoba o większym doświadczeniu i umiejętnościach, albowiem to ona powinna kierować kajakiem. Siedzący z tyłu widzi więcej łódki, łatwiej mu ocenić kierunek płynięcia i potrzebuje mniej siły, żeby wykonać skręt.
Drugorzędne znaczenie ma rozkład wagi i siły kajakarzy. Optymalnie dziób nie powinien być zanurzony bardziej niż rufa (lekkiego partnera można dociążyć bagażem), a silniejsza osoba siedzi z tył (bo to ona będzie wykonywać większość manewrów).

 

Czy podczas spływu obowiązują jakieś dodatkowe opłaty?

Wydatki zależne są od indywidualnych potrzeb uczestników. Przewaga pól namiotowych jest płatna, na niektórych campingach dodatkowo płatne są też i prysznice. Należy pamiętać również o zakupach w sklepie - wyżywienie, napoje itp.

 

Planuję dłuższą wyprawę kajakową ok. 10 - 14 dni, czy pomieszczę wszystko w kajaku?

Kajaki, które mamy w ofercie są bardzo pakowne. Posiadają wolną przestrzeń z tyłu jak i z przodu jednostki. Bez problemu możemy popłynąć nimi na taki spływ zaliczając cały szlak rzeki.

Przejdź do góry strony