FAMILYday

Kajaki i rowery na Kaszubach

Nie wszyscy z Twojej ekipy chcą płynąć kajakiem? Nie ma problemu. Rower, spacer, grzybobranie. Stąd masz wszędzie blisko.

Chcecie wypocząć wśród cichej, pięknej przyrody? Zapraszamy do Kozina w pomorskim. Czyste jeziora w okolicy i gęste lasy, które pokrywają ponad 60% terenu.
Kilometry ścieżek i tras rowerowych, szlaków kajakowych, leśne jeziora, spokój o każdej porze roku.

Arboretum Kozin - Zostało założone w 1997 roku. W arboretum zgromadzono ponad 100 gatunków drzew i krzewów. Wytyczona ścieżka wędrówki, tablice informacyjne i edukacyjne zapraszają do spacerów i zgłębiania tajników wiedzy przyrodniczej. Całość infrastruktury tworzy Leśny Kompleks Promocyjny.

Dąb Wojsław - wspaniały pomnik przyrody, którego wiek szacowany jest na ponad 640 lat. Zatem miał już ponad 30 lat w dniu bitwy pod Grunwaldem. Dzisiaj ma 710 cm w obwodzie i ponad 25 metrów wysokości.
Dąb szypułkowy Wojsław z Mikorowa znalazł się na liście 11 najpiękniejszych drzew rywalizujących o tytuł Drzewa Roku 2013. Ostatecznie zajął 3 miejsce w Polsce.

Dąb Świętopełk i ścieżka edukacyjna w gminie Cewice. Ścieżka poprowadzona przez urozmaicony krajobraz buczyny pomorskiej z widokami wijącej się w dole rzeki. Oznakowana trasa przejścia z licznymi tablicami informacyjnymi pozwala bliżej poznać miejsca, w których się znajdujemy. Na końcu ścieżki znajduje się wiekowy dąb szypułkowy "Świętopełk". Za czasów namiestnika pomorskiego i księcia gdańskiego Świętopełka II zakiełkował w lasach kasztelanii białogardzkiej dąb. Nikt nie przypuszczał, że to niepozorne wtedy jeszcze drzewo, dziś atrakcja przyrodnicza okolicy, przetrwa pomorską zawieruchę dziejową i będzie cieszyć ludzkie oko nawet w XXI wieku! Na pamiątkę lokalnego władcy z czasów szacowanych początków drzewa dąb otrzymał imię Świętopełk. Wiek dębu szacuje się (w zależności od źródła) na ok. 630-700 lat. Obecnie Świętopełk mieści się w pierwszej dziesiątce najstarszych polskich drzew. Ze swymi 22 metrami wysokości i obwodem w pierśnicy 770 cm. Ścieżka, oprócz walorów turystycznych, pełni również funkcję dydaktyczną. System tablic edukacyjnych, przydrożnych ławek i miejsc widokowych powoduje, że można tu przeprowadzić ciekawą lekcję przyrody, a także w spokoju i ciszy wypocząć na łonie natury.

Elektrownia wodna Struga w Strudze koło Soszycy - to najstarsza hydroelektrownia wodna na rzece Słupi i najstarsza w Europie. Wiele jej urządzeń (np. turbina) działało od chwili wybudowania elektrowni (w 1896 roku) przez kolejne 113 lat. Prawdziwą sensację stanowią 2 żarówki sygnalizacyjne - jeszcze z włóknem węglowym! Są jednymi z najstarszych na świecie i od kilku lat na emeryturze - ale wciąż sprawne. Zwiedzanie muzeum w grupach 5-30 osób.
Szczegółowe informacje na temat zwiedzania, bilety, itp. pod nr tel. 59 823 13 82

Jeziora - są na terenie gminy w liczbie 26 - piękne i o różnym charakterze. Do dyspozycji mamy duże jezioro Jasień (ponad 570 hektarów powierzchni) w sam raz na żaglówki, łodzie i kajaki, mniejsze zbiorniki mające kilkadziesiąt hektarów, wreszcie unikalne jeziora lobeliowe o niezwykle czystej wodzie (np. Pomysko, Oborowo Małe czy Modre). Są miejsca do kąpieli, są miejsca do podziwiania i fotografowania (rezerwaty) - wybór jest bardzo duży, a wrażenia niezapomniane.

Lasy - głównie sosnowe, mają jednak dużą domieszkę brzozy, buku, dębu i świerku. Sporo jest jarzębiny, leszczyny i jałowca, który ma dobroczynny wpływ na powietrze. Przy okazji duże zalesienie spowalnia wiatry i przyjemnie łagodzi klimat. Smakosze leśnych przysmaków będą zachwyceni - znajdziemy tutaj grzyby, borówki, jagody, poziomki i maliny. Obfitość runa leśnego znacząco wspiera przy okazji domowe, skromne budżety mieszkańców.
W lasach nie brak także zwierzyny - saren, lisów, jeleni.
Dla bezpieczeństwa licznych gatunków zwierząt i roślin utworzono m.in w południowej części gminy Park Krajobrazowy Doliny Słupi - jeden z najstarszych w Polsce.

Obóz rzymski X Legionu w Oskowie - 8 km od Czarnej Dąbrówki (w kierunku Lęborka) znajduje się oryginalna atrakcja turystyczna - obóz legionistów rzymskich oraz największy na świecie drewniany koń trojański.
Oskowo jest dzisiaj bazą dla grupy rekonstruktorów  legionu rzymskiego noszącego nazwę Legion X Roma
Sam koń trojański został zbudowany w celu ustanowienia rekordu Guinessa co ostatecznie udało się. Wysokość samego konia (posadowionego na nasypie) wynosi ok. 15 metrów, długość 16 metrów, waga ok. 5 ton. Na wysokości ok. 12,4 metra znajduje się platforma widokowa wbudowana w grzbiet konia. Cała konstrukcja pochłonęła ponad 50 metrów sześciennych drzewa modrzewiowego i świerkowego oraz ponad 900 kg metalowych łączników i śrub.
Kontakt - tel. 507 064 265.

Ścieżki rowerowe - mają ponad 100 km długości.

Ścieżka rowerowa ”Nad Łupawą” – kolor czerwony - dł. 25 km. Przebieg trasy: Czarna Dąbrówka, Kozin, Zawiaty, Ceromino dalej nasypem kolejowym do Czarnej Dąbrówki.
Ścieżka rowerowa „Na kolejowym szlaku” – kolor niebieski - dł. 24 km. Jest to fragment dłuższej trasy "zwiniętych torów" wzdłuż dawnego szlaku kolejowego Lębork - Miastko. Fragment przypadający na gminę Czarna Dąbrówka biegnie od Soszycy przez Ceromino, Zawiaty, Kozin, Kozy do Kotuszewa.
Ścieżka rowerowa „Pętla kaszubska” - kolor czerwony - dł. ok. 120 km (27 km na terenie gminy - Jawory – Soszyca)
Ścieżka rowerowa „Nasypem kolejowym” - kolor żółty - dł. 18 km. Trasa Czarna Dąbrówka – Soszyca

Wędkowanie - to kolejna przyjemność, która przyciąga do Czarnej Dąbrówki gości z kraju i zagranicy. Szukający miejsca na wczasy wędkarskie w Polsce, zachwycą się spokojem i rytmem życia zgodnym z naturą.

Kajaki i rowery na Kaszubach
Kajaki i rowery na Kaszubach
Kajaki i rowery na Kaszubach
Kajaki i rowery na Kaszubach
Kajaki i rowery na Kaszubach
Kajaki i rowery na Kaszubach
Kajaki i rowery na Kaszubach
Kajaki i rowery na Kaszubach

Przejdź do góry strony